środa, 16 października 2013

Włosy kręcone - pielęgnacja.

Kręcony włos ma to do tego, że jest z natury przesuszonym włosem.  Pewnie zadajecie sobie pytanie, dlaczego są bardziej suche niż ich koleżanki – włosy proste? Bo nawet jeśli nasza skóra głowy ma skłonność do przetłuszczania, to kręciołki stanowią trudność w przemieszczaniu się sebum wzdłuż włosa – stąd najwięcej gromadzi się ono na włosach przy samej skórze. Włosy kręcone z natury są suche, porowate, co sprawia, że słabo odbijają światło, więc są matowe, a na domiar złego się puszą. Nic też dziwnego, że nie zawsze wyglądają one atrakcyjnie po wyschnięciu. Moja siostra ma mocno kręcone włosy i pamiętam jak często się na nie denerwowała. Ile to kosmetyków stało na łazienkowej półce, od tych sklepowych po te fryzjerskie. Ale tak na prawdę, ten typ włosów ma swój charakter i też potrafią mieć swoje fochy ;) . 

Pielęgnacja i mycie

Co do pielęgnacji włosów, to pamiętajmy, że należy traktować je bardzo delikatnie. W miejscu skrętu są one bowiem cieńsze, przez co narażone na uszkodzenia. Kosmetyki, które ja mogę polecić, są oczywiście z serii do kręconych włosów. Delikatne szampony, pozbawione parabenów i konserwantów, od których włosy zawsze się puszą i są obciążone. Kręcone włosy podczas mycia należy traktować bardzo łagodnie, aby nie uszkodzić ich delikatnej struktury.  Po umyciu nie wolno trzeć ich mocno ręcznikiem, tylko delikatnie osuszyć i nałożyć odżywkę lub maskę. Większość szamponów zawiera drażniące i wysuszające siarczany (ammonium laureth sulfate, ammonium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate, sodium lauryl sulfate, itp.), które są niebezpieczne dla kręconych włosów. Te pospolite detergenty sprawiają, że włosy stają się niepokorne i skutecznie się puszą. Zamiast szamponu możesz używać odżywki albo delikatnych szamponów zawierających delikatne substancje myjące, np. cocamidopropyl betaine lub coco betaine . Osobom które preferują szampon, polecam olejowanie. Czyli metodę OMO. OLEJ-MYCIE-ODŻYWKA. Pamiętajcie ! Używajcie chłodnej lub zimnej wody do ostatniego płukania. Taki zabieg uchroni włosy przed puszeniem, zamknie łuski i doda blasku. Pamiętajcie również o czesaniu włosów tylko w trakcie mycia, gdy jest na nich odżywka bądź maska. Z powodu swojej struktury włos kręcony jest bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne niż włos prosty, dlatego też nie zaleca się czesania włosów na sucho. Do lamusa odchodzą szczotki i gęste grzebienie! Od dziś czeszcie loki tylko palcami bądź grzebieniem z szerokim rozstawem zębów. Po każdym myciu oczywiście nakładajcie odżywkę bądź maskę. Nie ma, że boli. Żadnych szamponów 2w1. To istna bomba silikonów. Warto wypróbować odżywki i maski bogate w składniki nawilżające, takie jak D-pantenol czy naturalne wyciągi roślinne, np. z aloesu. A także olejowanie, olejowanie i jeszcze raz olejowanie. Podsumowując, jeśli macie kręcone  włosy, odłóżcie prostownicę w kąt i noście kręciołki niczym Reni Jusis w teledysku "Zakręcona" i pamiętajcie, że kręcone są mega na czasie :) Już niedługo zrobię test szamponów do kręconych ! Tymczasem zapraszam do wzięcia udziału w konkursie na                                                       www.facebook.com/damianCzesze1 komentarz:

  1. Czekam z niecierpliwością na test szamponów do kręconych włosów!!!! A może już teraz jesteś w stanie polecić jakiś szampon i odżywkę bądź całą serię to tychże właśnie włosów?
    Notka bardzo pomocna :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń